Français | English | Español | Português

Czech Republic Culture

Students at the American Film Institute lead the way for the Academy of Motion Picture Arts and Science’s annual Student Academy Awards.

The Academy named 16 students as winners on Thursday, including three in the narrative category from AFI. The competition received 1,615 entrants from 255 domestic and 105 international colleges and universities, the Academy said.

AFI was the only school to take more than one award. AFI students Asher Jelinsky (“Miller & Son”), Hao Zheng (“The Chef”)  and Omer Ben-Shachar (“Tree #3,”) took home awards in the narrative category. Last year, the University of Southern California was the only school to take home more than one award, with four.

Also Read: New Academy President on the Next Oscars: 'I Don't Think We Need to Be Changing the Show'

Winners of the Student Academy Awards are eligible to compete for Oscars in the Animated Short Film, Live Action Short Film or Documentary Short Subject category. Past winners have gone on to nab 62 Oscar nominations and have won or shared 12 awards.

The 2019 winners join the ranks of such past Student Academy Award winners as Patricia Cardoso, Pete Docter, Cary Fukunaga, Spike Lee, Trey Parker, Patricia Riggen and Robert Zemeckis.

Here’s the full list of winners:

Alternative/Experimental (Domestic and International Film Schools)
Georden West, “Patron Saint,” Emerson College

Animation (Domestic Film Schools)
Aviv Mano, “Game Changer,” Ringling College of Art and Design
Kalee McCollaum, “Grendel,” Brigham Young University
Emre Okten, “Two,” University of Southern California

Animation (International Film Schools)
Daria Kashcheeva, “Daughter,” Film and TV School of the Academy of Performing Arts, Prague (Czech Republic)

Documentary (Domestic Film Schools)
Eva Rendle, “All That Remains,” University of California, Berkeley
Princess Garrett, “Sankofa,” Villanova University
Abby Lieberman and Joshua Lucas, “Something to Say,” Columbia University

Documentary (International Film Schools)
Yifan Sun, “Family,” The Polish National Film, Television and Theatre School, Lodz (Poland)

Narrative (Domestic Film Schools)
Asher Jelinsky, “Miller & Son,” American Film Institute
Hao Zheng, “The Chef,” American Film Institute
Omer Ben-Shachar, “Tree #3,” American Film Institute

Narrative (International Film Schools)
Zoel Aeschbacher, “Bonobo,” Ecole Cantonale d’Art de Lausanne (ECAL) (Switzerland)
Rikke Gregersen, “Dog Eat Dog,” Westerdals Kristiania University College (Norway)
Charlie Manton, “November 1st,” National Film and Television School (United Kingdom)

Related stories from TheWrap:

Antonio Banderas, Kerry Washington and 95 More Portraits From TheWrap's Toronto Studio (Photos)

5 Best Picture Oscar Winners That Launched at the Toronto Film Festival (Photos)

36 Most Anticipated Movies of Fall 2019, From 'It Chapter Two' to 'Star Wars: The Rise of Skywalker' (Photos)

www.thewrap.com | 9/12/19

The world premieres of James Mangold’s “Ford v Ferrari,” the Safdie brothers’ “Uncut Gems,” Edward Norton’s “Motherless Brooklyn,” Tom Harper’s “The Aeronauts,” Kelly Reichardt’s “First Cow” and Rupert Goold’s “Judy” will highlight the lineup of the 2019 Telluride Film Festival. The festival announced its slate of films on Thursday, one day before the three-day event will kick off in the Colorado mountain town.

Stars headed to the Colorado mountain town should include Matt Damon and Christian Bale for the auto-racing drama “Ford v Ferrari,” Adam Sandler for “Uncut Gems,” Eddie Redmayne and Felicity Jones for the period piece “The Aeronauts” and Renee Zellweger for the Judy Garland story “Judy.”

Special tributes and Silver Medallion Awards will be presented to Zellweger, Adam Driver and director Philip Kaufman.

Also Read: Oscar Race Begins: Fall Festivals Bring Moment of Truth for 'Joker,' 'Jojo Rabbit' and Many More

Portions of Ken Burns’ upcoming documentary series, “Country Music,” will also be screened in Telluride, as will Agnes Varda’s final film, “Agnes by Varda,” Davis Guggenheim’s Bill Gates documentary “Inside Bill’s Brain” and Trey Edward Shults’ “Waves.”

The three short films will include “Lost and Found” and “Into the Fire,” both by Orlando von Einsiedel, the Oscar-winning director of the short “The White Helmets.”

The festival, which selects a carefully-curated group of about two dozen films, has also opted to showcase a number of films from this year’s Cannes Film Festival, including Pedro Almodovar’s “Pain and Glory,” Celine Sciamma’s “Portrait of a Lady on Fire,” Terrence Malick’s “A Hidden Life,” Kantemir Balagov’s “Beanpole” and Bong Joon Ho’s Palme d’Or winner, “Parasite.”

Noah Baumbach’s “Marriage Story,” Fernando Meirelles’ “The Two Popes” and Lauren Greenfield’s “The Kingmaker” are among the films that will go to Telluride after premiering at the Venice Film Festival. “Marriage Story” is the only film to be playing all four of the fall festivals – Venice, Telluride, Toronto and New York – while “The Kingmaker” is the only documentary to be screening at Venice, Telluride and Toronto.

Telluride typically showcases a group of films that include many Oscar nominees-to-be, though its eight-year streak of screening the eventual Best Picture winner came to an end last year when “Green Book” skipped Telluride, premiered in Toronto and went on to win the top prize. Of last year’s Telluride selections, only two, “Roma” and “The Favourite,” would receive best-pic nominations, though the 2018 selection also included Oscar winners “Free Solo” (documentary feature) and “First Man” (visual effects) and nominees “Cold War,” “Shoplifters” and “Can You Ever Forgive Me?”

Also Read: Eddie Redmayne and Felicity Jones Soar Higher 'Than Anyone Has Ever Been' in 'The Aeronauts' Trailer (Video)

Telluride screenings begin on Friday and end on Monday.

The lineup:

· THE AERONAUTS (d. Tom Harper, U.S. – U.K., 2019)
· THE ASSISTANT (d. Kitty Green, U.S., 2019)
· THE AUSTRALIAN DREAM (d. Daniel Gordon, Australia, 2019)
· BEANPOLE (Kantemir Balagov, Russia, 2019)
· THE CLIMB (d. Michael Angelo Covino, U.S., 2019)
· COUP 53 (d. Taghi Amirani, U.K., 2019)
· DIEGO MARADONA (d. Asif Kapadia, U.K., 2019)
· FAMILY ROMANCE, LLC (d. Werner Herzog, U.S. – Japan, 2019)
· FIRST COW (d. Kelly Reichardt, U.S., 2019)
· FORD v FERRARI (d. James Mangold, U.S., 2019)
· JUDY (d. Rupert Goold, U.K.-U.S., 2019)
· A HIDDEN LIFE (d. Terrence Malick, U.S. – Germany, 2019)
· THE HUMAN FACTOR (d. Dror Moreh, U.K., 2019)
· INSIDE BILL’S BRAIN (d. Davis Guggenheim, U.S., 2019)
· THE KINGMAKER (Lauren Greenfield, U.S., 2019)
· LYREBIRD (d. Dan Friedkin, U.S., 2019)
· MARRIAGE STORY (d. Noah Baumbach, U.S., 2019)
· MOTHERLESS BROOKLYN (d. Edward Norton, U.S., 2019)
· OLIVER SACKS: HIS OWN LIFE (d. Ric Burns, U.S., 2019)
· PAIN AND GLORY (d. Pedro Almodóvar, Spain, 2019)
· PARASITE (d. Bong Joon-ho, South Korea, 2019)
· PORTRAIT OF A LADY ON FIRE (d. Céline Sciamma, France, 2019)
· THE REPORT (d. Scott Z. Burns, U.S., 2019)
· TELL ME WHO I AM (d. Ed Perkins, U.K., 2019)
· THOSE WHO REMAINED (d. Barnabás Toth, Hungary, 2019)
· THE TWO POPES (d. Fernando Meirelles, U.K., 2019)
· UNCUT GEMS (d. Josh Safdie, Benny Safdie, U.S., 2019)
· VARDA BY AGNÈS (d. Agnès Varda, France, 2019)
· VERDICT (d. Raymond Ribay Gutierrez, Philippines, 2019)
· WAVES (d. Trey Edward Schultz, U.S., 2019)

Additional programs:
· COUNTRY MUSIC (d. Ken Burns, U.S., 2019)
· WOMEN MAKE FILM: A NEW ROAD MOVIE THROUGH CINEMA (d. Mark Cousins, U.K., 2019)a

Short films:
· FIRE IN PARADISE (d. Zack Canepari, Drea Cooper, U.S., 2019)
· INTO THE FIRE (d. Orlando von Einsiedel, Iraq-U.K., 2019)
· LOST AND FOUND (d. Orlando von Einsiedel, Bangladesh-U.K., 2019).

Selections from guest director Pico Iyer:
· LATE AUTUMN (d. Yasujir? Ozu, Japan, 1960)
· THE MAKIOKA SISTERS (d. Kon Ichikawa, Japan, 1983)
· MR. AND MRS. IYER (d. Aparna Sen, India, 2002)
· UNDER THE SUN (d. Vitaly Mansky, Czech Republic-Russia-Germany-Latvia-North Korea, 2015)
· WHEN A WOMAN ASCENDS THE STAIRS (d. Mikio Naruse, Japan, 1960)

Additional film revivals:
· THE WIND (d. Victor Sjöström, U.S, 1928)
· THE PHANTOM CARRIAGE (d. Victor Sjöström, Sweden, 1921).

Backlot:
· 63 UP (d. Michael Apted, U.K., 2019)
· BILLIE (d. James Erskine, U.K., 2019)
· CHULAS FRONTERAS (d. Les Blank, U.S., 1976)
· THE GIFT: THE JOURNEY OF JOHNNY CASH (d. Thom Zimny, U.S., 2019)
· LINDA RONSTADT: THE SOUND OF MY VOICE (d. Rob Epstein, Jeffrey Friedman, U.S., 2019)
· NOMAD: IN THE FOOTSTEPS OF BRUCE CHATWIN (d. Werner Herzog, U.S., 2019)
· SOROS (d. Jesse Dylan, U.S., 2019)
· UNCLE YANCO (d. Agnès Varda, France-U.S., 1967) + BLACK PANTHERS (d. Agnès Varda, France-U.S., 1968)

Related stories from TheWrap:

10 Films Directed by Women to Check Out This Fall, From 'Frozen 2' to 'Little Women' (Photos)

36 Most Anticipated Movies of Fall 2019, From 'It Chapter Two' to 'Star Wars: The Rise of Skywalker' (Photos)

2019 Emmy Contenders, From Sophie Turner to Tony Hale to Cicely Tyson (Exclusive Photos)

www.thewrap.com | 8/29/19